Ako vybrať dezinfekciu?

Dezinfekcia sa delí na 2 základné typy. Na tú vhodnú k očiste živých tkanív (antiseptiká) a na silnejšie upratovacie dezinfekcie určené na čistenie predmetov a povrchov. Tie sú vysoko účinné, ale môžu byť zdraviu nebezpečné. Prípravky na dezinfekciu kože a slizníc likvidujú choroboplodné zárodky, ako sú baktérie a vírusy. Používajú sa najčastejšie na čistenie rúk, ošetrenie pokožky pred chirurgickým výkonom alebo na dezinfekciu povrchových rán.

Dezinfekcia sa delí na 2 základné typy. Na tú vhodnú k očiste živých tkanív (antiseptiká) a na silnejšie upratovacie dezinfekcie určené na čistenie predmetov a povrchov. Tie sú vysoko účinné, ale môžu byť zdraviu nebezpečné. Prípravky na dezinfekciu kože a slizníc likvidujú choroboplodné zárodky, ako sú baktérie a vírusy. Používajú sa najčastejšie na čistenie rúk, ošetrenie pokožky pred chirurgickým výkonom alebo na dezinfekciu povrchových rán.

Doba čítania 9 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri výbere dezinfekcie

Použitie

Dezinfekciu vyberajte podľa toho, proti čomu a na čo ich chcete používať. Nie každý prípravok odstráni všetky patogény a hodí sa pre každý povrch. Jednoducho povedané, dezinfekcia na ruky vám nepomôže pri dezinfekcii podlahy a iných povrchov. Rovnako tak prostriedok určený na dezinfekciu povrchov nikdy nepoužívajte ako dezinfekčný gél na ruky alebo iné časti tela.

Prípravky určené na dezinfekciu živých tkanív sa hodia ako na preventívne umývanie rúk a tela, tak na čistenie menších otvorených rán, úst aj na prípravu kože pred chirurgickým zákrokom. Prostriedky sa líšia konzistenciou aj spôsobom použitia.

Dezinfekcia vody zneškodňuje choroboplodné zárodky prežívajúce vo vode. Prípravky sa delia na tie, ktoré sa používajú na čistenie nádrží a plaveckých bazénov a na dezinfekciu pitnej vody určenej na konzumáciu. Tieto prípravky nikdy nezamieňajte.

Na trhu sú k dispozícii aj prípravky na dezinfekciu vzduchu. Predávajú sa v spreji a slúžia na rozprášenie v uzavretých miestnostiach. Používajú sa v ordináciách a nemocniciach, kde sa pohybujú infekční pacienti.

Chemická dezinfekcia nástrojov, prístrojov a pomôcok sa vykonáva naložením nástroja do prípravku alebo postrekom. Predávajú sa väčšinou vo forme dezinfekčného koncentrátu, ktorý sa musí pred použitím zriediť. Alternatívou chemického čistenia je čistenie fyzikálne (teplota, UV žiarenie). V ordináciách a laboratóriách je možné použiť intenzívne krátkovlnné ultrafialové žiarenie, ktoré dezinfikuje hladké povrchy.

Všetky dezinfekcie, ktoré nie sú určené na použitie na telo, nájdete v sekcii upratovacie dezinfekcie.

Účinnosť

Výrobcovia v príbalovom letáku alebo na obale uvádzajú, proti čomu daná dezinfekcia účinkuje. Jednotlivé prípravky sa môžu líšiť spektrom patogénov, ktoré zlikvidujú. Nie každá látka alebo kombinácia zaberá na všetky.

Podľa spektra účinnosti sa prípravky delia na:

  • antibakteriálne / baktericídne (proti baktériám)

  • antivírusové / virucidné (proti vírusom)

  • antifungiálne / fungicídne (proti hubám)

  • levurocídne (proti kvasinkám)

Niektoré organizmy sú odolnejšie ako iné a môžu na povrchu zostať aj po použití bežnej dezinfekcie. Pokiaľ si prípravok poradí aj s niektorým z extra odolných patogénov, nájdete zmienku na obale. K ťažko odstrániteľným patrí napríklad MRSA (zlatý stafylokok) a baktérie tuberkulózy.

Veľkosť balenia

Na trhu nájdete malé vreckové gély a spreje s objemom menej ako 100 ml i veľké balenie, vhodné na doplňovanie menších nádob. Väčšie balenia sú samozrejme ekonomickejšie a vyjdú vás finančne výhodnejšie ako tie malé. Za predpokladu, že majú rovnakú koncentráciu. Niektoré dezinfekcie sa predávajú vo forme koncentrovaného roztoku a dajú sa použiť až po zriedení. Túto informáciu nájdete v popise produktu.

Typy dezinfekcie

Gély

Dezinfekcia na ruky gél sa hodí na dezinfekciu rúk bez použitia vody (tzv. bezoplachová dezinfekcia na ruky). Pokiaľ máte ruky veľmi znečistené alebo mastné, nebude gél fungovať 100 %. Najprv si ich umyte alebo použite vlhčené obrúsky, až potom využite dezinfekčné gély.

Obrúsky

Dezinfekčné obrúsky sú napustené dezinfekčným prípravkom a hodia sa predovšetkým k očiste špinavej pokožky vo chvíli, keď nemáte k dispozícii vodu. Napr. počas cestovania alebo kempovania. Pomocou jedného obrúska mechanicky odstránite hrubé nečistoty, ktoré bránia v dôkladnej dezinfekcii, a druhým obrúskom miesto dočistíte.

Roztoky

Tekutá dezinfekcia na ruky môže byť určená na riedenie vodou, ale existujú aj také, ktoré sa už nemiešajú, a preto vždy čítajte odporúčania výrobcu. Často sa používajú aj na čistenie rán.

Spreje

Dezinfekcie v spreji sa používajú na dezinfekciu úst, drobných kožných poranení, po bodnutí hmyzom a ako povrchová dezinfekcia kože pred chirurgickými zákrokmi. Spreje sú väčšinou poháňané mechanicky, pumpičkou, ale nájdete aj niekoľko modelov s hnacím plynom. Obľúbený je tiež variant dezinfekcia na ruky sprej.

Mydlá

Dezinfekciu na ruky mydlo je nutné používať spolu s vodou. Výhodou je, že v jednom kroku odstránite ako nečistoty, tak aj patogény. Ale umývanie musí byť dôkladné, nezabudnite na žiadny záhyb ani škáričku a všetko dôkladne opláchnite.

Okrem iných nájdete na trhu aj dezinfekčné oleje, čo sú vlastne éterické alebo esenciálne oleje. Väčšinou sú vhodné na ošetrenie kože pri drobných úrazoch alebo po bodnutí hmyzom.

Ďalej tiež napr. najrôznejšie tablety a prášky, ktoré sa používajú na dezinfekciu vody a zbavujú ju choroboplodných zárodkov.

Gély sú zrejme najrozšírenejším spôsobom dezinfekcie rúk

Zloženie a účinné látky dezinfekcie

Alkohol

Dezinfekciu na ruky s alkoholom používajú ako účinnú látku izopropanol alebo etanol. Nie sú žieravé, nespôsobujú koróziu a likvidujú široké spektrum mikróbov s výnimkou spór baktérií a húb. Alkoholy účinkujú najlepšie v kombinácii s čistou vodou. Aby bola dezinfekcia účinná, použite takú, ktorá obsahuje minimálne 60 % alkoholu. Samozrejme v ponuke nájdete aj dezinfekciu bez alkoholu alebo priamo bezalkoholovú dezinfekciu na ruky.

Oxidačné činidlá predstavujú skupinu látok, ktoré spôsobujú oxidáciu alebo rozklad bunkovej membrány mikroorganizmov. Tie následne strácajú štruktúru, rozkladajú sa a umierajú.

Chlórnan sodný sa v nariedenej forme používa na dezinfekciu plaveckých bazénov a pitnej vody. V stomatológii slúži na čistenie koreňových kanálikov.

Jód sa skladá z jodidu draselného rozpusteného v etanole. Jód sa používa na dezinfekciu rán a vody. Pri sanitácii vody ju nechajte 30 minút odstáť, aby mal jód dosť času na zničenie vírusov a baktérií.

Hypermangán je tmavo fialový silne farbiaci prášok. Používa sa na dezinfekciu bazénov, akvárií, vodných nádrží a studní. A aj v ústach pred trhaním zubov.

Peroxid vodíka sa používa na dezinfekciu otvorených rán a zastavenie krvácania. Vo vysokej koncentrácii je peroxid vodíka agresívny oxidant, ktorý môže poleptať pokožku.

Okrem vyššie spomínaných dezinfekčných látok existujú aj ďalšie (napr. fenoly, kyseliny). Tie sú však určené na čistenie povrchov a nehodia sa ku kontaktu so živými tkanivami.

Prírodné dezinfekčné prostriedky

Niektoré prírodné esenciálne oleje (tymiánový, borovicový, eukalyptový) majú antimikrobiálne účinky. Najúčinnejším z nich je Tea tree oil alebo čajovníkový olej (nepliesť s čajovým olejom). Pri aplikácii na pokožku je potrebné olej zriediť podľa odporúčania výrobcu. Okrem neho existujú aj ďalšie prírodné dezinfekcie, napr. ocot, citrónová šťava, levanduľa atď.

Bezpečné a správne použitie

Ako a kedy použiť dezinfekciu

Pred použitím dezinfekcie sa zoznámte s odporúčaným dávkovaním, prečítajte si návod na použitie a riaďte sa ním. Väčšina dezinfekcií potrebuje 20 sekúnd až 1 minútu na to, aby na povrchu zničila nežiaduce vírusy, baktérie, huby atď.

Prenos nebezpečných patogénov spôsobujúcich choroby prebieha najčastejšie rukami. Preto si ich očistite vždy pred jedlom, pred a po ošetrení otvorených rán, po kontakte so zvieratami, po smrkaní, kašľaní, návšteve toalety alebo po manipulácii s exkrementami (prebaľovanie detí, čistenie mačacieho záchodu). A tiež po príchode z vonku a z frekventovaných verejných miest (pošta, lekáreň, obchod).

Postup nanášania

Pri nanášaní záleží na konzistencii. Dezinfekcie, ktoré sa používajú priamo bez použitia vody (gély, spreje, roztoky, oleje) nanášajte na čistú pokožku. Na viditeľne znečistenej pokožke je veľké množstvo nečistôt, ktoré bránia efektívnemu odstráneniu patogénov.

Pred dezinfekciou kožu umyte od hrubých nečistôt. Tie účinnosť dezinfekcie znižujú. Na dezinfekciu silne znečistenej pokožky použite dezinfekčné mydlo. Pokiaľ nie je po ruke, použite na odstránenie nečistôt bežné mydlo a vodu a až potom dezinfekčný prípravok na použitie bez vody.

Zásady skladovania

Potenciálne nebezpečné dezinfekčné prípravky skladujte v originálnych obaloch, pokiaľ to nie je možné a prelievate ich, nepoužívajte na to obaly od jedla a nápojov a dobre ich označte, aby nedošlo k zámene. Prípravky uložte do uzamykateľnej skrinky či miestnosti, aby sa k nim nedostali deti alebo domáce zvieratá.

Rady na záver

Na 1 l dezinfekcie potrebujete:

  • 833 ml čistého alkoholu (96 % etanol) alebo 752 ml 99,8 % izopropylalkoholu

  • 42 ml 3 % peroxidu vodíka

  • 15 ml glycerínu (známeho tiež pod označením glycerín)

  • pre vôňu 10–20 kvapiek ľubovoľného esenciálneho oleja (voliteľná zložka)

  • uzatvárateľnú litrovú nádobu (čistú, vyvarenú)

  • 2 injekčné striekačky (pre presné dávkovanie peroxidu a glycerínu)

    Do pripravenej nádoby vlejte alkohol, pomocou striekačky pridajte peroxid vodíka a dôkladne premiešajte. Potom pomocou čistej striekačky pridajte glycerín a dolejte vychladnutú prevarenú vodu a znovu premiešajte. Potom zmes uzavrite a uložte na 3 dni na tmavé miesto. Látky sa pekne prepoja a získajú príjemnú konzistenciu. Pokiaľ nemáte toľko času, môžete prípravok použiť ihneď, účinkuje, ale konzistencia ešte nie je ideálna.

    Účinnou zložkou domácich prípravkov je peroxid vodíka a alkohol. Táto kombinácia síce likviduje väčšinu choroboplodných zárodkov vrátane koronavírusov, ale na niektoré odolnejšie vírusy (rotavírusy, rhinovírusy a tiež vírus hepatitídy) a rezistentné spóry baktérií a húb účinkujú iné látky, napr. roztok chlórnanu sodného.